Prelekcja o mitraizmie

W środę, 27 maja 2020 r., na lechickiej kwaterze online miał miejsce pierwszy w stuletniej historii naszej korporacji… zdalny referat rycerski, który wygłosił nasz giermek Mateusz Wesołowski.

Temat referatu naszego kolegi odnosił się do jego zainteresowań Starożytnym Rzymem i poruszał zagadnienie mitraizmu, a więc religii, która wykształciła się w Cesarstwie Rzymskim, a także swego czasu była niezwykle popularna i stanowiła realną konkurencję dla Chrześcijaństwa, tak że wybitni teologowie chrześcijańscy (jak np. Tertulian) musieli polemizować z jej zwolennikami.

Mitraizm był religią misteryjna, a więc objęta ścisłą tajemnicą, która opierała się na wielostopniowej inicjacji, poprzez różne stopnie wtajemniczenia. Posiadała swój kodeks moralny, stanowiący jakby prototyp kodeksu honorowego. Natomiast jej członkowie (wyłącznie mężczyźni) tworzyli liczne bractwa, których funkcjonowanie podobne było do średniowiecznych zakonów rycerskich.

Musimy przyznać, że prezentacja była niezwykle udana i interesująca. W jej skład wchodziły fragmenty z dzieł starożytnych, jak. np. “De Corona Militis”, tłumaczone autorsko przez naszego giermka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prelekcje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.